یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳

اخبار دانشگاه

مشاهده همه
۱۴۰۰/۱۱/۳۰

مصاحبه با دکتر امین شهسوار، پژوهشگر و استاد تراز بین المللی دانشگاه صنعتی کرمانشاه

دکتر امین شهسوار دانش آموخته دکتری تخصصی مهندسی مکانیک و عضو هیأت علمی گروه آموزشی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی کرمانشاه می باشد. ایشان در کارنامه فاخر علمی، آموزشی و پژوهشی خود علاوه بر اینکه چند سال متوالی به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه و استان برگزیده شده، در جمع دانشمندان پر استناد یک درصد برتر جهان نیز قرار گرفته است.

 

مصاحبه روابط عمومی دانشگاه صنعتی کرمانشاه با دکتر امین شهسوار عضو هیأت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه:

 

💢- آقای دکتر لطفا به عنوان اولین سوال، توضیحی در مورد بیوگرافی و سوابق علمی خود ارائه فرمائید؟

 

بنده متولد سال 1362 از شهرستان ارومیه هستم و تحصیلات خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب در دانشگاه ­های ارومیه، شهید باهنر کرمان و صنعتی اصفهان به انجام رساندم و از سال 1395 به عنوان عضو هیأت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی کرمانشاه مشغول به کار شدم. بنده در کنار تحصیل، سابقه 4 سال فعالیت در شرکت­ های پیمانکاری در شهرستان­ های پیرانشهر، ارومیه و تبریز را دارا می ­باشم.

 

فعالیت­ های پژوهشی بنده نیز از دوره کارشناسی ارشد شروع شده و تا به امروز ادامه دارد. اینجانب در طرح های پژوهشی مختلفی در شرکت های هسا اصفهان، شرکت گاز ایلام و پالایشگاه گاز ایلام به عنوان مجری و همکار مشارکت داشته ­ام. اینجانب با دانشگاه های مختلفی همکاری پژوهشی دارم و در این راستا با دانشگاه­ هایی در کشورهای آمریکا، استرالیا، انگلیس، سوئد، کرواسی، ترکیه، چین، هند، کویت، امارات و الجزایر مشغول انجام امور پژوهشی هستم. همچنین، در حال ثبت یک اختراع در زمینه خنک ­کاری قطعات الکترونیک با همکاری یکی از دانشگاه­ های آمریکا و یک اختراع در زمینه سیستم­ های ذخیره انرژی با همکاری یکی از دانشگاه­ های استرالیا می­ باشم.

 

💢- درباره ی زمینه فعالیت های خود توضیح بفرمایید .

 

 زمینه ­های تحقیقاتی بنده شامل انرژی­ های تجدیدپذیر، سیستم ­های ذخیره انرژی، خنک کاری قطعات الکترونیک و استفاده از نانوسیال­ ها برای بهبود عملکرد سیستم­ های انتقال گرما می باشد.

 

💢- چه كتاب ها و مقالاتي از شما منتشر شده است؟

 

 تا کنون موفق به چاپ ۱34 مقاله ISI در مجلات معتبر بین­ المللی و 2 کتاب فارسی شده ­ام و در حال تالیف یک کتاب بین ­المللی در مورد مدیریت انرژی ساختمان برای انتشارات الزویر می­ باشم. علاوه ­بر این، بنده موفق به چاپ 10 مقاله در کنفرانس ­ها و همایش ­های داخلی و بین ­المللی شده ­ام. 

 

💢- اکنون خود را در چه جایگاهی ارزیابی می کنید ؟

 

همکاری­ با اساتید برجسته داخلی و خارجی باعث شده است که بنده این واقعیت را درک کنم که در زمینه تحقیق و کسب علم، هنوز در ابتدای راه هستم و باید تلاش خود را بیشتر کنم تا بیشتر یاد بگیرم و بتوانم فرد مفیدی برای کشور عزیز ایران و نیز عرصه علم در جهان باشم. 

 

💢- به نظر شما چه مشكلاتي در امر پژوهش وجود دارد؟

 

نبود حمایت مالی، تجهیزات و امکانات، بها ندادن به پژوهشگران، کمبود سرانه پژوهشی، ضعف مدیریت صحیح و همه‌جانبه و خوش فکر، سردرگمی مراکز پژوهشی، مشتری محور نبودن پژوهش‌ها، بها ندادن به پژوهش در بخش صنعت، سهم اندک پژوهش از تولید ناخالص ملی و عجین نبودن روند توسعه با پژوهش را از جمله مهم‌ترین مشکلاتی هستند که بخش پژوهش در ایران با آن دست به گریبان است.

 

💢- رفع موانع و مشکلات پژوهشی کشور چگونه ممکن است؟

 

تقریبا می‌توان گفت ما به لحاظ نیروی انسانی در هر حوزه پژوهشی در جایگاه مناسبی قرار داریم ولی مسئله مهم این است که باید به نیروی انسانی محقق و پژوهشگر ارزش و بها داده شود تا زمینه مساعد برای کار وی فراهم شود؛ به این ترتیب نه تنها از فرار مغز‌ها جلوگیری به‌عمل می‌آید بلکه به پیشرفت علمی و فناوری در کشور نیز کمک‌می‌شود.

 

💢- چه شاخص‌هایی موجب موفقیت شما در عرصه پژوهش و انتخاب شما شد؟

 

داشتن نگاه کنجکاو و موشکافانه به پدیده ­های اطراف، ذهن پویا و پرسش­گر، علاقه به فعالیت ­های گروهی و درک و حمایت همیشگی همسرم

 

💢- پژوهشگران برتر دانشگاه بر اساس چه معیار هایی انتخاب می شوند؟

 

پژوهشگران برتر دانشگاه هر ساله بر اساس آئین ­نامه انتخاب پژوهشگران برتر عضو هیأت علمی انتخاب می ­شوند. در این آئین ­نامه شاخص ­های پژوهشی مانند مقالات، طرح­ های پژوهشی، کتب، ثبت اختراعات، فعالیت­ های فناورانه و ... عضو هیأت علمی متقاضی در یک سال پژوهشی گذشته بررسی و امتیازدهی می ­گردد. سپس نتایج نهایی پس از داوری نهایی در شورای پژوهشی دانشگاه اعلام و افراد منتخب معرفی می ­شوند.

 

💢- آیا در عرصه پژوهش، دانشگاه جایگاه خوبی در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای به دست آورده‌ است؟

 

آمارها حاکی از جایگاه مناسب دانشگاه صنعتی کرمانشاه در سطح کشور، منطقه و بین­ المللی می­ باشند ولی نکته نگران کننده این است که این موفقیت متکی بر افراد است و باید با همفکری و مشارکت مسئولین دانشگاه و دستگاه های اجرایی استان، تمهیداتی اندیشیده شود که تمامی اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه در جایگاه پژوهشی دانشگاه نقش ایفا کنند.

 

💢- چه طرح و نقشه ای برای آینده دارید که با اهداف دانشگاه همگون باشد؟

 

بنده تلاش می­کنم تا با انجام پژوهش­ های با کیفیت در ارتقای جایگاه پژوهشی دانشگاه نقش به سزایی ایفا کنم. همچنین، تلاش می­کنم تا با انتقال دانسته­ ها و تجربیات خود به دانشجوها، آنها را برای ایفای نقش در آینده کشور عزیز ایران آماده کنم.

 

💢- توصیه شما برای موفقیت جوانان، دانشجویان و پژوهشگران چیست؟

 

توصیه من به دانشجویان این است که برای آینده خود هدف معینی مشخص کنند و برای نائل شدن به آن هدف از هیچ تلاشی دریغ نکنند. موفقیت در آموزش و پژوهش نیازمند پشتکار، تلاش شبانه ­روزی و علاقه به یادگیری است و نمی­ توان بدون تلاش، دانشمند یا پژوهشگر موفقی شد.

 

💢- و کلام آخر چنانچه درد و دلی دارید بفرمایید.

 

از وقتی که در اختیار بنده قرار دادید تشکر می­کنم. از مسئولین دانشگاه، استانی و کشوری انتظار می­ رود که پیگیر رفع مشکلات معیشتی اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه، رفع موانع ارتباط صنعت با دانشگاه و اختصاص بودجه کافی به دانشگاه­ ها برای ارتقای سطح آموزش و پژوهش باشند.

 

 

 

با سپاس از دکتر امین شهسوار، عضو هیأت علمی گروه آموزشی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی کرمانشاه

زمستان سال 1400

 

 

 

سوالی دارید؟