دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳

اخبار دانشگاه

مشاهده همه
۱۳۹۸/۰۳/۳۰

طراحی اپلیکیشن " تشخیص زانوی پرانتزی " توسط دانشجوی موفق دانشگاه صنعتی کرمانشاه

 

در راستای تشخیص درست و به موقع مشکلات حرکتی در افراد که یکی از آنها کمانی شدن پاها یا به اصطلاح "پای پرانتزی"           می باشد، و کمک به بهبود آنها در مؤثرترین زمان ممکن، اپلیکیشنی با کاربرد "تشخیص زانوی پرانتزی" توسط دانشجوی موفق دانشگاه صنعتی کرمانشاه طراحی و تولید شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ ایده ی طراحی و تولید این اپلیکیشن توسط آقای حسین پار؛ مسئول تربیت بدنی دانشگاه صنعتی کرمانشاه ارائه شد و پس از مطالعات و بررسی های انجام گرفته طراحی اپلیکیشن کاربردی تشخیص پای پرانتزی توسط آقای مهندس سیدوفا بارخدا عضو هیأت علمی گروه آموزشی مهندسی کامپیوتر این دانشگاه به عنوان موضوع پایان نامه کارشناسی در دستور کار قرار گرفت و تحت نظارت ایشان، توسط خانم محیا ناصری دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر این دانشگاه طراحی و تولید شد.

گفتنی است این اپلیکیشن تحت سیستم عامل اندروید بوده و در آن با توجه به قابلیت استفاده از دوربین گوشی و تکنیک های پردازش تصویر می توان محل زانوها و کندایل داخلی را تشخیص داده و فاصله بین آنها را محاسبه کرد.

در این محاسبات فاصله دوربین از شخص در نظر گرفته شده و همچنین نوع بیماری با توجه به سن و جنسیت افراد اعلام می شود. همچنین در این اپلیکیشن انواع حرکات اصلاحی برای هر بیمار با توجه به شدت پرانتزی بودن پاها پیشنهاد خواهد شد.

بنابراین می توان امیدوار بود با بکارگیری آن در مدارس توسط معلمان و یا در خانه ها توسط والدین، به موقع بیماری ده ها هزار کودک تشخیص داده شده و نسبت به رفع آن اقدام صورت گیرد.

 


 

 

سوالی دارید؟