یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳

دانشکده مهندسی برق

دانشکده مهندسی برق شامل رشته‌ مهندسی برق (قدیمی‌ترین رشته دانشگاه) می باشد و هم اینک با داشتن حدود ۳۰ درصد دانشجویان کل دانشگاه، سهم بسزایی در پیشبرد اهداف دانشگاه دارد. تعداد اعضای هیأت علمی در گروه مهندسی برق ۱۵ نفر می‌باشد. این دانشکده با تکیه بر اساتید با تجربه و جوان و با کمک دانش روز و تحقیقات علمی، در راستای اهداف علمی و پژوهشی کشور و منطقه و تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد گام برمی‌دارد. همچنین، آموزشهای عملی به دانشجویان در آزمایشگاههای مجهز این دانشکده که شامل ۱۱ آزمایشگاه است، انجام می‌شود. سطح بالای تجهیزات آزمایشگاهی گروه مهندسی برق از نظر کمی و کیفی می تواند به دانشجویان در مقاطع مختلف درسی کمک نماید تا با تست های عملی و آزمایشگاهی بتوانند برای ورود به صنعت آمادگی کافی را کسب نمایند. گروه مهندسی برق دانشگاه صنعتی کرمانشاه، از قدیمی‌ترین گروه‌های آموزشی در دانشگاه می‌باشد که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد:

 

  1. مقطع کارشناسی: گرایش‌های مهندسی برق در مقطع کارشناسی در این دانشگاه عبارتند از گرایش قدرت و الکترونیک که در سال 1386 تاسیس شده اند. دانشجویان کارشناسی مهندسی برق ابتدا بدون انتخاب گرایش وارد دانشگاه شده و بعد از گذراندن ۷۰ واحد درسی با توجه به شناختی که از دروس و زمینه های کاری و علمی گرایش های مختلف برق پیدا می کنند، برحسب علاقه گرایش مورد نظر را انتخاب می کنند دروس گرایش مهندسی برق  قدرت به گونه‌ای انتخاب شده که تا حدودی دروس گرایش کنترل را نیز در برگیرد، و دروس گرایش الکترونیک نیز با گرایش مخابرات همپوشانی دارد. این موضوع باعث می شود که زمینه کاری وسیعتری برای دانشجویان فراهم گردد.

 

  1. مقطع کارشناسی ارشد: دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق میتوانند  در گرایش های مختلف بر اساس جدول ذیل تحصیل نمایند:

 

ردیف

 

 

 

رشته

 

 

 

 

گرایش

 

 

 

 

 

سال تاسیس

 

 

1

 

 

 

مهندسی برق- الکترونیک

 

 

 

 

مدارهای مجتمع الکترونیک

 

 

 

 

 

1394

 

 

افزاره های میکرو و نانو الکترونیک

 

 

 

 

 

1394

 

2

 

 

 

مهندسی برق-قدرت

 

 

 

 

سیستم های قدرت

 

 

 

 

 

1394

 

 

الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی

 

 

 

 

 

1394

 

3

 

 

 

مهندسی برق-مخابرات

 

 

 

 

مخابرات سیستم

 

 

 

 

 

1402

 

 

4

 

 

 

مهندسی برق 

 

 

 

 

کنترل

 

 

 

 

 

1400

   

 

دانشجویان در این مقطع با گذراندن 24 واحد تئوری، 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان نامه، طی حداکثر دو سال تحصیلی، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد می شوند. همچنین در این مقطع، یادگیری نرم افزارهای کاربردی هر گرایش در طول دوران تحصیل می تواند کمک بسیار زیادی به دانشجویان برای ارائه پژوهشی جامع تر نماید.

 

  1. مقطع دکتری: در این مقطع، دانشجویان با گذراندن 15 واحد درسی و 21 واحد رساله، طی مدت حداکثر 5 سال تحصیلی، می توانند دانش آموخته مقطع دکتری تخصصی در گرایش قدرت شوند که در سال 1402 تاسیس گردیده است. دانشجویان می توانند با تحصیل در این مقطع و استفاده از اساتید با تجربه دانشکده مهندسی برق و همچنین استفاده از امکانات آزمایشگاهی موجود، نقش مهمی را در حل مسائل کاربردی داشته باشند و گامی اساسی در این زمینه بردارند.

 

رییس دانشکده: دکتر سیروس همتی

تماس

شماره تماس: 38305047
ایمیل: admin@kut.ac.ir
آدرسی:
کدپستی: 6715685420