پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

اخبار دانشگاه

مشاهده همه
۱۴۰۰/۰۹/۱۹

تقدیر از نخبگان پژوهشگر و فناور دانشگاه صنعتی کرمانشاه در آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان

در آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان که به میزبانی دانشگاه رازی برگزار گردید از نخبگان پژوهشگر و فناور دانشگاه صنعتی کرمانشاه تقدیر شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی کرمانشاه؛ صبح روز پنجشنبه ۱۸ آذر ماه ۱۴۰۰، در آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده استان که با حضور مسئولین اجرایی استان و همچنین روسا و مسئولین برخی از دستگاه ها، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های استان به میزبانی دانشگاه رازی برگزار گردید، از نخبگان پژوهشگر و فناور دانشگاه صنعتی کرمانشاه به پاس فعالیت و دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری ارزنده و بین المللی این عزیزان که منجر به ارتقا صنعت و توسعه اشتغال در استان شده است، تقدیر به عمل آمد.

 

بنابراین گزارش در این مراسم در بخش تجلیل از پژوهشگران برگزیده استان از نخبگان پژوهشگر دانشگاه صنعتی کرمانشاه؛ دکتر امین شهسوار، پژوهشگر و عضو هیأت علمی گروه مهندسی مکانیک، دکتر افشین مرادی، پژوهشگر و عضو هیأت علمی گروه فیزیک مهندسی، دکتر رضا همتی، پژوهشگر و عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق و دکتر حسن رسائی، پژوهشگر و عضو هیأت علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه و همچنین در بخش تجلیل از فناوران برگزیده استان از نخبگان و فناوران دانشگاه صنعتی کرمانشاه؛ دکتر محمد دهنوی، فناور و عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق و دکتر بهروز الفتیان، فناور و عضو کارمندی دانشگاه تقدیر به عمل آمد.

 

بر مبنای این گزارش در ابتدای این آئین، دکتر احمدی، سرپرست دانشگاه رازی ضمن تقدیر و ارج نهادن به  پژوهشگران علم پرور و ادیبان ادب پرور استان که سرلوح و افتخار استان هستند، عنوان کرد: به واسطه هفته پژوهش و فناوری باید فرصت را مغتنم شمرد، علاوه بر تقدیر و تجلیل از پژوهشگران و فناوران، درد دل ها، دغدغه ها و مشکلاتی که در زمینه پژوهش و فناوری استان وجود دارد نیز بازگو شود.


ایشان یکی از این دغدغه ها را توجه مسئولین استانی و ایجاد زیر ساخت های مناسب برای اقدامات پژوهشی و فناوری دانشگاه ها عنوان کرد و بیان داشت: ضمن ارج نهادن به برخی از دستاوردهای مسئولین، باید گفت در غرب کشور توان پژوهشی و فناوری زیادی وجود دارد اما کمبود تجهیزات باعث شده است این توان در ارتباط با صنعت و کمک به چرخه اشتغال زایی ناکارآمد بماند.


دکتر احمدی همچنین با اشاره به اینکه دانشگاه های بزرگ کشور، توسعه یافتگی و نیمی از ارتقا خود را در باب مهارت افزایی و اشتغال زایی دانشجویان و دانش آموختگان، مدیون ارتباط دانشگاه و صنعت می دانند،  یادآور شد: اگر دانشگاه های استان نیز بخواهند، مرجعیت علمی داشته باشند و با توجه به توان علمی، پژوهشی و فناوری خود در سطح بین المللی، همچون دانشگاه های بزرگ خارج از کشور زمینه های اجرایی شدن طرح های علمی و اشتغال زایی دانش آموختگان را هموار نمایند، بدون شک در وهله اول نیاز به توجه و همیاری مسئولین و در ادامه ارتباط موثر پژوهشگران و فناوران با صنعت و کارآفرینی می باشد که از این طریق بتوان زمینه های اشتغال زایی را بنا به نیاز مبرم جامعه هدف مرتفع کرد.

 

 سرپرست دانشگاه رازی در ادامه با تاکید بر اینکه دانشگاه های استان از لحاظ توان علمی، آموزشی و فناوری و همچنین وجود دانشمندان و پژوهشگران نخبه هیچ کمبود و کاستی ندارند و ظرفیت کافی برای مطرح شدن در کشور و حتی خارج از آن را دارند، تصریح نمود: برای تحقق آرمان ها و رفع نیاز های اشتغال زایی جامعه هدف نیاز می باشد به مراکز آموزشی و پژوهشی توجه شایانی شود که این مراکز بتوانند در این راستا ابتدا با ریشه یابی درست و سپس با استفاده از توان و زیرساخت های مناسب، زمینه های کمک به چرخه اشتغال زایی در جامعه هدف را هموار کنند.


ایشان در کلام پایانی خود از تمامی پژوهشگران و ادیبان استان خواست که پیام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که می فرمایند: «در راه ارتقا کشور تا نفس دارم کوتاه نمیایم» چراغ راه خود قرار بدهند.


در ادامه دکتر کریمی، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری، با اشاره به اینکه بودجه دانشگاه ها ملی می باشد و همچنین در اعتبارات پژوهش ملی که در سطح وزارت خانه ها راجب آن تصمیم گرفته می شود؛ سهم دانشگاه ها در آن ناچیز می باشد، تصریح نمود: دانشگاه ها باید با اقدامات تعالی و ارزنده پژوهشی و فناوری خود به مسئولین بفهمانند که توانایی مرتفع کردن دغدغه ها و مشکلات صنعت را دارند و می توانند گره بسیاری از مشکلات جامعه را با پژوهش و فناوری باز کنند. تنها در این شرایط است که می توانند سهم خود را از بودجه تخصیص شده دولت دریافت کنند.


دکتر کریمی در بخش دیگری از سخنان خود، نقش دانشگاه های نقادی محور در جامعه توسعه را مهم ارزیابی نمود و بیان داشت: جامعه ای توسعه میابد که در آن خط قرمز های بی دلیل در علم وجود نداشته و نه تنها در تفکر علمی آزادی عمل باشد، بلکه در گفتگوهای علمی نیز آزادی عمل وجود داشته باشد.

 

این مقام مسئول در استان ضمن اشاره به شعار هفته پژوهش: «پژوهش و فناوری پشتیبان تولید»، با تاکید بر اینکه استان ما در زمینه هایی چون ذخایر زیرزمینی، معادن، کشاورزی، میراث فرهنگی و اماکن تاریخی، فرهنگی و گردشگری ظرفیت و زیر ساخت های خوبی دارد، اما نتوانسته آنچنان که باید نسبت به استان های دیگر ارتقا و توسعه یابد، خاطر نشان ساخت در مرتفع کردن این شرایط و استفاده از این زیر ساخت ها، حتم به یقین نیاز به علم و ظرفیت و پتانسیل پژوهشگران و فناوران دانشگاه ها می باشد که با شناخت درست از مشکلات و کاستی ها، زمینه های ارتقا و توسعه استان را هموار نمایند.


در بخش دیگری از این مراسم، دکتر آزادی، رئیس پارک علم و فناوری استان، هفته پژوهش و فناوری را به پژوهشگران و فناوران نخبه استان تبریک گفت و عنوان داشت: امسال نیز به دلیل محدودیت های کرونایی در استان تصمیم بر آن شد، نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و فن بازار با شعار پژوهش و فناوری، پشتیبان تولید به صورت مجازی برگزار گردد.


ایشان در ادامه اعلام کرد: علاقه مندان می توانند جهت بازدید مجازی از تازه ترین دستاوردهای مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری استان از طریق آدرس الکترونیکی www.p.kti.ir وارد نمایشگاه هفته پژوهش شوند و به صورت مجازی از غرفه های تمامی دستگاه ها، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های استان بازدید کنند.


دکتر آزادی بیان داشت: تاکنون بیش از 30 سازمان، مرکز تحقیقاتی و دانشگاه در این نمایشگاه، دستاوردهای پژوهشی خود را در معرض بازدید عموم علاقه مندان قرار داده اند. 


ایشان در ادامه گزارش کوتاهی را در مورد تازه ترین دستاوردهای مراکز آموزش، پژوهشی و علمی در یک سال گذشته، تعداد غرفه ها و نحوه بازدید از آن ها و نحوه همکاری در این زمینه بیان نمود و عنوان داشت: پارک علم و فناوری آمادگی دریافت ایده ها و طرح های پژوهشی و فناوری و همچنین دیدگاه و نظریات همه عزیزان را دارد.

دکتر آزادی در کلام پایانی خود توضیحاتی را نیز در خصوص "اتاق های گفت و گو" جهت تشریح آخرین دستاوردهای سازمان ها و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی بیان داشت.

 

📷گزارش تصویری از آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان

 

سوالی دارید؟