دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

اخبار دانشگاه

مشاهده همه
۱۳۹۹/۰۴/۰۲

نکات مهم در برگزاری مجازی امتحانات پایان ترم 3982 در دانشگاه صنعتی کرمانشاه و فایل راهنماهای مورد نیاز دانشجویان

باسمه تعالی

 

نکات مهم در برگزاری مجازی امتحانات پایان ترم 3982 در دانشگاه صنعتی کرمانشاه و فایل راهنماهای مورد نیاز دانشجویان

 

در خصوص برگزاری امتحانات پایان ترم، موضوع در جلسات مختلف شورای آموزش دانشگاه و نیز شورای دانشگاه مطرح گردید و موارد زیر به تصویب رسید:

 

 • برگزاری امتحان پایان ترم اجباری است.
 • بارگذاری سوالات توسط مدرس درس در سامانه آموزش مجازی انجام می‌گیرد.

اساتید محترم لازم است حداقل سه روز قبل از شروع تاریخ امتحان خود سوالات را در سامانه بارگذاری نمایند. حتی الامکان سوالات در سربرگ امتحانات و با ذکر تمامی مشخصات آزمون آماده شوند.

 • حضور اساتید در زمان امتحان پایان ترم در دانشگاه الزامی است.
 • حوزه امتحانی جهت استقرار مسئولین جلسات و اساتید در دانشگاه  سالن جلسات شهید سلیمانی  (حوزه ریاست) می‌باشد.

در حوزه امتحانی لوازم بهداشتی مانند ماسک و مواد ضدعفونی کننده وجود دارد و بصورت پیوسته سالن جلسات ضد عفونی می‌شود. همچنین لپ تاپ برای دسترسی به سامانه امتحانات و اینترنت نیز فراهم شده است.

 • ارسال پاسخ سوالات تشریحی از سوی دانشجویان به یکی از روش‌های زیر امکان پذیر می‌باشد:
  • از طریق سامانه برگزاری آزمون مجازی با آدرس azmoon.kut.ac.ir
  • از طریق ایمیل. تعیین ایمیل برای دریافت فایل‌های پاسخ سوالات توسط اساتید الزامی است. اساتید محترم لازم است حتماً ایمیل خود را در سربرگ سوالات قید نمایند.
  • از طریق پیام رسان WhatsApp. با توجه به مشکلات احتمالی در ارسال فایل‌های پاسخ سوالات توسط دانشجویان در یک مدت زمان کوتاه و ترافیک سنگین بر روی سرور دانشگاه، توصیه می‌شود پیام رسان WhatsApp اساتید در اختیار دانشجویان قرار داده شود تا امکان ارسال فایل از این طریق نیز مهیا گردد. اساتید محترم در صورت تمایل شماره WhatsApp خود را در سربرگ سوالات قید نمایند.

 

 • لازم است دانشجویان جواب سوالات تشریحی را بر روی کاغذ A4 و با خط خود نوشته و در بالای تمامی صفحات نام و نام خانوادگی، شماره دانشجویی، نام درس، نام استاد و شماره تلفن همراه خود را نوشته و آن را امضاء نمایند.
 • اساتید در انتخاب شیوه ارزیابی مورد نظر خود از میان شیوههای پیشنهاد شده مختار می‌باشند. اما لازم است شیوه‌ی ارزیابی انتخابی خود را حداقل سه روز قبل از شروع امتحانات به اداره آموزش اعلام کنند. همچنین در صورتی که مدرس درس شیوه دیگری برای ارزیابی مد نظر دارد که خارج از شیوههای مختلف پیشنهادی میباشد، لازم است روش مورد نظر ارزیابی خود را به آموزش دانشگاه انتقال دهد که پس از موافقت در شورای آموزشی، استاد درس به طریق آن برای ارزیابی در امتحان پایان ترم اقدام نماید.
 • مقرر شد به دانشجویان اطلاع رسانی شود که برای روزهای امتحان تمهیدات لازم برای دسترسی به اینترنت مطمئن و پرسرعت را در نظر گیرند. از آن جا که اداره آموزش دانشگاه در خصوص حذف ترم و حذف دروس با دانشجویان همکاری کامل داشته است در زمان برگزاری امتحانات عدم دسترسی به اینترنت و قطع آن قابل قبول نبوده و در صورتی که مشکل قطع ارتباط با دانشگاه نباشد، تمامی عواقب آن با دانشجو میباشد.
 • سامانه آزمون دانشگاه قابلیت دریافت فایل‌های مربوط به پاسخ‌ها را دارد اما به منظور افزایش قابلیت اطمینان از ارسال به موقع پاسخ‌ها توسط دانشجویان، توصیه می‌شود جواب سوالات تشریحی بصورت پی دی اف و از طریق ایمیل برای اساتید ارسال شود تا مشکل احتمالی کندی اینترنت و پهنای باند مانع از ارسال فایل پاسخنامه نگردد. درصورتیکه شماره واتس‌آپ نیز اعلام شده باشد ارسال به واتس‌آپ نیز نسبت به ارسال با سامانه ارجحیت دارد.
 • عدم حضور دانشجو در زمان امتحان و عدم پاسخ دهی به سوالات در زمان تعیین شده به منزله غیبت امتحانی بوده و آن بخش از نمره امتحان که مربوط به پایان ترم است از دست خواهد داد.

تذکر: نمرات کلاسی مانند تمرین، کوئیز، پروژه و غیره به صلاحدید استاد مربوطه را می‌توان به عنوان نمره نهایی لحاظ نمود.

 • برای برقراری ارتباط احتمالی بین استاد و دانشجو، لازم است دانشجویان شماره همراه خود را در برگه پاسخنامه وارد نمایند.
 • مرجع اصلی در معرفی تقلب در آزمون پایان ترم استاد درس بوده و درصورتی که استاد تشخیص دهد تقلبی در آزمون صورت گرفته است، در اسرع وقت پس از برگزاری آزمون مستندات را بصورت یک فایل زیپ شده با نام دانشجو به آدرس ایمیل azmoon@kut.ac.ir ارسال نمایند.
 • مسئولیت نگهداری پاسخ‌های دانشجویان در هر آزمون برعهده مدرس بوده و لازم است اساتید محترم مستندات مربوطه را ذخیره نموده و نزد خود نگه‌ دارند.
 • بررسی اعتراض دانشجویان به نمره نهایی نیز مطابق ترم‌های قبل از طریق سیستم گلستان انجام می‌گیرد.
 • زمان اعلام نمرات دروس کارشناسی 7 روز بعد از تاریخ برگزاری آزمون پایان ترم‌ می‌باشد.
 • زمان اعلام نمرات دروس کارشناسی ارشد تا پایان مرداد ماه می‌باشد.

 

روش‌های مختلف اجرای آزمون پایان ترم:

 

در خصوص چگونگی برگزاری امتحانات پایان‌ترم، شیوه‌های زیر برای برگزاری امتحانات پایان ترم مورد بررسی قرار گرفته و مورد تأیید می‌باشند. اساتید محترم می‌توانند روش اجرای آزمون خود را از میان این روش‌ها انتخاب نمایند و متناسب با آن نسبت به ایجاد آزمون در سامانه آموزش مجازی اقدام نمایند.

 1. تعریف چند آزمون جداگانه بجای یک آزمون

در این حالت به تعداد سوالات تشریحی و یا تستی، آزمون طرح می‌گردد و در هر آزمون تنها یک سوال طرح و زمان مشخصی برای ارسال پاسخ آن در نظر گرفته می‌شود. در انتهای زمان این آزمون می‌توان آزمون دوم (سوال دوم) را آغاز نمود و به همین ترتیب تا سوال آخر.

 1. طرح سوالات مختلف برای آزمون و پخش آنها بصورت تصادفی بین دانشجویان

در این حالت مشابه روش شماره 1 به تعداد سوالات آزمون جداگانه تعریف می‌شود و زمان پاسخ دهی به هر آزمون (سوال) مشخص بوده و در انتهای آن آزمون (سوال) بعدی شروع می‌شود، اما در این روش برای هر آزمون سوالات مختلفی طرح می‌گردد و بنابراین تعداد کمتری از دانشجویان در هر آزمون دارای سوالات مشابه می‌باشند و امکان مبادله پاسخ‌ها بین دانشجویان کاهش می‌یابد.

در این روش می‌توان برای هر آزمون چند سوال ایجاد کرد و بصورت تصادفی از بین آنها برای دانشجویان یک سوال در نظر گرفت. به عنوان مثال برای یک آزمون با تعداد کل 5 سوال، لازم است 5 آزمون جداگانه ایجاد نمود و می‌توان برای آزمون اول x سوال مختلف، برای آزمون دوم y سوال و الی‌ آخر را طرح نموده و سوال‌های مختلف طرح شده برای آزمون اول، دوم و ... را بصورت تصادفی بین دانشجویان تقسیم نمود.

 1. طرح سوالات مختلف برای هر دانشجو با متغیر قرار دادن پارامترهای مختلف هر سوال

در این روش برای هر سوال پارامتر متغیری در نظر گرفته می‌شود که مطابق با الگویی (مثلاً شماره دانشجویی، شماره ملی، شماره شناسنامه و غیره) برای هر دانشجو تغییر کرده و دانشجو متناسب با آن جواب سوال را محاسبه می‌کند.

 1. ارسال صدای دانشجو و توضیحات برای حل سوالات

در این حالت دانشجو علاوه بر ارسال فایل پاسخ سوالات، فایل صدای توضیح هر سوال را نیز ارسال می‌کند. توسط این روش می‌توان از حضور و مشارکت دانشجو در زمان امتحان و نیز تسلط دانشجو در پاسخ به سوال پی برد. نکته دیگر نیز این است که دانشجویان نتوانند در کنار هم باشند و بصورت گروهی مسائل را حل کنند، زیرا در زمان کوتاه برای ارسال پاسخ‌ها تداخل صدا ایجاد می‌گردد.

 1. بررسی صحت پاسخ‌های ارسال شده توسط تماس صوتی تصادفی

در این روش پس از آزمون با تعدادی از دانشجویان بصورت تصادفی تماس تلفنی برقرار کرده و سوالاتی در خصوص جواب‌های دانشجو پرسیده می‌‌شود که با این کار بتوان صحت پاسخ‌ها را بررسی نمود.

 1. برگزاری آزمون شفاهی

در این روش استاد و دانشجو بطور همزمان در کلاس مجازی شرکت کرده و استاد سوال را ارائه داده و دانشجویان نیز بصورت رودررو و شفاهی به سوالات جواب می‌دهد.

 

جهت دانلود فایل مسیر مراجعه دانشجو به آزمون درس اینجا کلیک نمایید

جهت دانلود فایل راهنمای نحوه پاسخ دادن به سوالات آزمون اینجا کلیک نمایید

جهت دانلود راهنمای استفاده از نرم افزار CamScanner جهت عکس گرفتن از پاسخنامه و ارسال آن اینجا کلیک نمایید

 

سوالی دارید؟