شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

گروه‌های آموزشی

بازگشت به دانشکده
۱۳۹۷/۰۵/۱۰

گروه مهندسی برق

 معرفی رشته مهندسی برق

رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی دارای 4 گرایش الکترونیک، مخابرات، کنترل و قدرت است. البته گرایش های فوق در مقطع لیسانس تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر گرایش با گرایش دیگر تنها در 30 واحد یا کمتر متفاوت است. و حتی تعدادی از فارغ التحصیلان مهندسی برق در بازار کار جذب گرایشهای دیگر این رشته می شوند.

 

چارت های درسی

سرفصل دروس مهندسی برق مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 

مدیر گروه

شماره داخلی

دکتر سیروس همتی

1239

کارشناس گروه

 

مهندس سجاد مهدوی

1217

 

اعضاء هیئت علمی شماره داخلی

1

دکتر علیرضا دودمان تیپی

استادیار

 

 

کنترل

 

 

2

دکتر وحید عباسی

استادیار

va.abbasi@kut.ac.ir

 

قدرت

 

1225

3

دکتر علی نادری

دانشیار

a.naderi@kut.ac.ir

 

الکترونیک

 

1034

4

دکتر مهدی احمدی جیر دهی

استادیار

m.ahmadi@kut.ac.i

 

قدرت

 

1154

5

دکتر صبحی بنی اردلانی

استادیار

sobhibaniardalani@gmail.com

 

کنترل

 

1237

6

دکتر عباس رضایی

استادیار

a.rezaee@kut.ac.ir

 

الکترونیک

 

 

7

دکتر عبدالحمید زاهدی

استادیار

zahedi@kut.ac.ir

 

مخابرات

 

1204

8

دکتر سیروس همتی

دانشیار

s.hemmati@kut.ac.ir

 

قدرت

 

1239

9

دکتر رضا همتی

دانشیار

r.hemmati@kut.ac.ir

 

قدرت

 

1038

10

دکتر غلامحسین روشنی

استادیار

hosseinroshani@kut.ac.ir

 

الکترونیک

 

1115

11

مهندس سهراب مجیدی فر

مربی

s.majidi@kut.ac.ir

 

الکترونیک

 

1229

12

مهندس خاطره مرادی

مربی

kh.moradi@kut.ac.ir

 

مخابرات

 

1110

13

مهندس هدایت صبوری

مربی

h.saboori@kut.ac.ir

 

قدرت

 

1238

 

گرایش مخابرات

گرایش مخابرات خود دارای چند زیرگرایش است.یکی از آنها گرایش سیستم می باشد که مهندس مخابرات با این گرایش در زمینه طراحی سیستم های مخابراتی جهت ارتباط اطلاعاتی (مانند شبکه های ارتباطی بانک ها)، سیستم های رادار و جنگ الکترونیک (به خصوص در زمینه های نظامی) و نصب و راه اندازی شبکه های ارتباط از راه دور (مانند موبایل) تخصص دارد. در گرایش دیگر که میدان است، مهندس مخابرات تسلط کافی در طراحی اجزای فرستنده – گیرنده های مخابراتی مانند طراحی آنتن‌ها ، طراحی موج بر و شبیه سازی آن‌ها دارد. گرایش آخر، رمز، تهیه‌ پروتکل های مخابرات امن، تست و ارزیابی میزان امنیت شبکه‌های مخابراتی از تخصص های مهندس مخابرات در این حوزه است.برای مهندس برق با گرایش مخابرات فرصت های شغلی خوبی در پروژه های مخابراتی مختلف در بخش نظامی و غیر نظامی وجود دارد.

 

گرایش الکترونیک

در گرایش الکترونیک، زیرگرایش هایی از جمله طراحی آنالوگ، مدارهای دیجیتال، ادوات میکرو و نانو الکترونیک وجود دارد.  در حوزه طراحی آنالوگ، مهندس الکترونیک در طراحی مدارهای آنالوگ برای استفاده در وسایل خانگی، سیستم‌های ارتباطی و پروژه‌های عمدتا تجاری تخصص دارد. البته با توجه به کاهش اهمیت و کاربرد سیستم های انالوگ، نیاز به مهندسان الکترونیک در حوزه طراحی آنالوگ بسیار کاهش یافته است. مهندس برق با تخصص مدارهای دیجیتال در طراحی بردهای FPGA، طراحی بردهای کنترلی با استفاده از میکرو کنترلرهای عمومی یا خاص تسلط کامل داشته و در بسیاری از پروژه ها و طرح های مخابراتی در کنار مهندس مخابرات کار می کند. زمینه ادوات میکرو و نانوالکترونیک از حوزه های جدید در کشور بوده که هدف آن انجام تحقیقات و فعالیت در حوزه تکنولوژی نانو در بخش الکترونیک است. این بخش در کشور ما فعلا تنها جنبه تحقیقاتی دارد و خیلی کاربردی نشده است. به همین دلیل فرصت های شغلی مربوط به آن نیز فقط به کار در تعداد کمی آزمایشگاه مجهز موجود در کشور محدود می شود.

 

گرایش کنترل

مهندس برق با گرایش کنترل به کنترل فرآیندها و خروجی هایش با توجه به ورودی های آن می پردازد. حیطه فعالیت فارغ التحصیلان گرایش کنترل مختص به حوزه برق و الکترونیک نمی باشد و شاید بتوان گفت که در صنایع مختلف مانند سیمان، خودرو سازی، ذوب آهن، صنایع نظامی، صنایع هسته ای و … حضور مهندس برق با گرایش کنترل لازم است.

 

گرایش قدرت

مسایل مربوط به تولید، انتقال و توزیع برق در تخصص مهندس برق با گرایش قدرت است. در این گرایش دو زمینه تخصصی وجود دارد که عبارتند از : ماشین های الکتریکی و سیستم های قدرت. مهندس برق با تخصص ماشین های الکتریکی، در زمینه طراحی موتورهای الکتریکی مورد استفاده در صنایع مختلف، مشاوره در نصب و راه اندازی ژنراتورهای نیروگاهی، طراحی درایو (مدارهای الکترونیک قدرت مورد استفاده جهت راه اندازی و کنترل ماشین‌های الکتریکی) مهارت و تسلط لازم را دارا می باشد. طراحی و نظارت بر شبکه‌ قدرت، طراحی نیروگاه‌ها و مشاوره در زمینه‌ احداث نیروگاه‌هایی که با انرژی‌های نو کار می کنند، در تخصص مهندس برق با گرایش سیستم های قدرت است. با توجه به نیاز گسترده به انرژی و نیز نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشورمان، باید ظرفیت تولید کشور افزایش یابد که این کار نیازمند احداث و راه اندازی نیروگاه‌های جدید توسط مهندسان برق با گرایش قدرت می باشد. در مجموع افرادی که خلاق و علاقه مند به کارهای فنی بوده و در حل مساله و تصمیم گیری توانمندند، برای شغل مهندسی الکترونیک (مهندس برق) مناسب می باشند.

 

 

آزمایشگاه ها :

 

 

آزمایشگاه انرژی تجدید پذیر- الکترونیک قدرت

مرکز تحقیقات مهندسی برق

 

آزمایشگاه سیستم دیجیتال- الکترونیک

 

آزمایشگاه مدار و اندازه گیری

 

آزمایشگاه تکنیک پالس-  الکترونیک آنالوگ

 

آزمایشگاه ماشین های الکتریکی

 

آزمایشگاه مخابرات آنالوگ-دیجیتال و مدارهای مخابراتی

 

آزمایشگاه کنترل خطی و صنعتی

 

کارگاه برق

 

آزمایشگاه رله و حفاظت- بررسی سیستم قدرت- سایت گروه برق